Malarnia – co to za miejsce i jakie usługi tam wykonuje się?

Malarnia to miejsce wykonywania usług barwienia powierzchni metali i innych elementów. Do barwienia używa się farb zwanych proszkowymi. Farby te mieszane są z rozpuszczalnikiem, a następnie nanoszone na powierzchnie za pomocą półautomatycznych maszyn. Synonimem malarni jest lakiernia. Wrocław jako jedno z największych miast w Polsce posiada kilka malarni. Malarnia Wrocław oferuje malowanie proszkowe, piaskowanie, lakierowanie felg, szkiełkowanie. Usługa wykonywana jest na powierzchniach metali, na przykład aluminium, ale maluje się też powierzchnie drewniane i wykonane z tworzyw sztucznych, najczęściej PCV.

Do malowania farbami proszkowymi wykorzystuje się proces przyciągania elektrostatycznego powierzchni aluminiowych. Istotną kwestią jest czystość. Brak zabrudzeń gwarantuje, że naniesiona powierzchnia barwnika będzie trwała. Specjalnie składniki dodawane do barwników mają za cel utwardzenie naniesionej powierzchni barwiącej i jej utrwalenie następujące wskutek utleniania. Uzyskana w ten sposób skorupa nie tylko chroni powierzchnię metalu przed jonizującym utlenianiem pierwiastkowych, ale również zapewnia mechaniczną powłokę ochronną przed uszkodzeniami fizycznymi. Usługi cieszą się powodzeniem zwłaszcza w sektorze przemysłowym, gdzie wykorzystuje się duże maszyny i roboty. Bywa, iż pochodzące z importu środki trwałe wymagają przemalowania na barwy zgodne z polskimi normami prawnymi. Wówczas malarnie i lakiernie we Wrocławiu mogą przynieść oczekiwaną pomoc.

Istnieją też wyspecjalizowane malarnie samochodowe. Przez wzgląd na toksyczność farb oraz skomplikowany proces nanoszenia powierzchni barwienia na konstrukcje z blachy samochodowej, popyt na wyspecjalizowane sieci lakierni samochodowych wciąż rośnie. Usługi tego typu możemy znaleźć w ośrodkach związanych z motoryzacją: w sąsiedztwie dużych sklepów z częściami motoryzacyjnymi oraz w pobliżu stacji diagnostyki samochodowej i w rejonie stacji benzynowych. Proces malowania samochodów jest bardzo skomplikowany, bo wymaga podstawowej znajomości budowy samochodu. Warsztat wyspecjalizowany w malowaniu samochodów taką usługę wykona najlepiej.